کلدینگ و پوشش دهی (Cladding)

امروزه برای افزایش مقاومت به سایش و خوردگی فلزات، سطح فلز اصلی را به وسیله یک فلز ارزان قیمت (از همان آلیاژ یا فلزات دیگر) پوشش می‌دهند که به این کار کلدینگ گفته می‌شود. در نتیجه این کار، علاوه بر کاهش چشم‌گیر هزینه‌های تولید و تعمیر نگهداری، عمر قطعات نیز افزایش می‌یابد. تولید ورق­‌های پوشش شده یا clad شده، راه حلی اقتصادی و بهینه می‌باشد چرا که، مواد مقاوم به خوردگی نسبتاً گران قیمت بوده و بکارگیری آنان در ضخامت‌های بالا راه حل منطقی از لحاظ اقتصادی نمی‌باشد.

از دیر باز تا کنون ورق‌های کلدینگ در صنایع نفت، گاز و نیز مجتمع­‌های شیمیایی کاربرد وسیعی داشته‌اند. از دامنه این کاربردها، مبدل‌های حرارتی خنک شونده با آب دریا، مخازن تحت فشار، ری اکتورها و سایر تجهیزاتی که در سرویس پروسسی آنها گاز ترش و دیگر مواد خورنده وجود دارند، می‌توان برشمرد.

کلدینگ روش های متفاوتی دارد شامل: رسوب دهی الکتریکی، پوشش دهی به وسیله بخار، متال اسپری (پوشش به وسیله پاشش ذرات مذاب بر روی فلز پایه)، جوشکاری (شامل جوش تیگ، میگ، زیر پودری، قوس الکتریکی، پلاسما و …) و جوش انفجاری

اتصال نوردی

از میان روش های ذکر شده در بالا، روش اتصال نوردی به دلیل عدم نیاز به تجهیزات گران قیمت و ساده بودن فرآیند بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از انواع رایج ورق‌های کلد شده در صنعت می توان به: کلدینگ آلومینیوم (2024) با آلومینیوم خالص (1050)، کلدینگ فولاد با برنج، کلدینگ مس با آلومینیوم، کلدینگ نقره با آلومینیوم و… نام برد.

تیم تحقیقاتی مستقر در آزمایشگاه تحقیقاتی پلاستیسیته کاربردی دانشگاه علم و صنعت، دانش فنی و توانایی انجام انواع کلدینگ فلزات مختلف با ضخامت‌های مختلف را داراست.

کلدینگ و پوشش دهی یا Cladding
تهران، رسالت، خیابان هنگام، خیابان دانشگاه، دانشگاه علم و صنعت ایران
شنبه - پنجشنبه: 7:00-18:00
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ میباشد.